Czego Jasiu się nie nauczy Jan nie będzie umiał

Follow my blog with Bloglovin

Podam dziesięć powodów jak i dlaczego warto uczyć maluchy języka obcego (niemieckiego):

Dzieci, które rozpoczynają przygodę z językiem obcym do szóstego roku życia nie tylko biegle będą się nim posługiwały, ale równocześnie zwiększą swój potencjał intelektualny. W tym okresie powstaje najwięcej połączeń neuronowych, a im więcej jest połączeń neuronowych, tym bardziej chłonny staje się mózg i tym łatwiej przyjmuje nowa wiedzę. Wczesna nauka języka stymuluje część mózgu odpowiedzialną za rozwój pamięci wzrokowej i słuchowej oraz logicznego myślenia.

Badania naukowe dowodzą, iż u dzieci nauka języków uaktywnia prawą półkulę. Z wiekiem lewa półkula staje się coraz ważniejsza w tym procesie języka zaczynamy uczyć się tak jak matematyki. Prawa półkula uczy się języka poprzez melodię języka, dotyk, emocje i doświadczenia.

Wychowujesz tolerancyjnego obywatel całego świata. Światopogląd dziecka jest szerszy niż u dzieci jednojęzycznych, które często wierzą, że ich język i zwyczaje są jedynymi na świecie, bądź tymi, które są najważniejsze.

Małe dziecko przyswaja język obcy, dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego że się uczy, dla niego to zabawa i po odpowiednio długim czasie słuchania, rozumienia, poznawania melodyki języka i słów w nim wypowiedzianym, po prostu zaczyna się nim posługiwać najpierw przez pojedyncze słowa wreszcie tworząc pierwsze wyrażenia.

Dziecko poznaje piosenki i gry w obcym języku, a dzięki rymowankom i nowo poznanym słowom buduje świadomość swego ciała oraz otaczającego świata.

Dziecko ma czas na luźne poznawanie języka, gry i zabawy. Materiał zaproponowany małym dzieciom nie narzuca zbyt dużego tempa, przeładowania treści, nie jest sprawdzany jakimkolwiek egzaminem, więc eliminuje wszelką nerwowość czy stres.

Małe dziecko stosuje swoje własne strategie poznawania i uczenia się za pomocą, których nauczył się języka ojczystego, może używać ich do przyswojenia języka angielskiego, a z czasem każdego kolejnego języka obcego.

W przypadku nauczania małych dzieci najlepiej zastosować metodę imersji- zanurzenia w języku. Mówimy do dziecka w języku obcym, bawimy się posługując się nim, śpiewamy i gramy. Każda minuta zajęć powinna być przeznaczona na mówienie w języku obcym.

Dzieci wielojęzyczne są bardziej kreatywne i mają wyższe poczucie własnej wartości.

Na dłuższą metę wielojęzyczne maluchy w przyszłość mają lepsze wyniki uniwersyteckie i lepszą drogę do osiągnięcia sukcesów zawodowych.

To chyba tyle, albo aż tyle! Dlatego twierdzę, że nauczanie małych dzieci to największe i najtrudniejsze wyzwanie. Powodzenia!

Reklamy

6 myśli w temacie “Czego Jasiu się nie nauczy Jan nie będzie umiał

 1. Katarzyna Solanin pisze:

  Zajęcia z języka obcego wprowadziliśmy córce, jak tylko zaczęła chodzić do przedszkola. Ma teraz ładną, płynną wymowę, choć nadal się uczy i zakres słownictwa ma nadal ubogi. Nie boi się używać nowych słów i bardzo szybko je przyswaja. Zgadzam się z każdym punktem:)

  Polubienie

 2. glowlifestyleblog pisze:

  Ja bardzo żałuję, że mnie nikt nie posyłał na języki jak byłam mała 🙂 za to moje dzieci chodzą na dodatkowe lekcje angielskiego 🙂

  Polubienie

  • Magda pisze:

   Bardzo dobra inwestycja – to na pewno się zwróci. Moim zdaniem najważniejsze aby dzieciom dać solidne fundamenty, Ja córę też posłałam do przedszkola językowego i widzę efekty a ma dopiero 4 lata chodzi od 2 roku życia – języka nigdy nie za dużo!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s